Jdi na obsah Jdi na menu
 


Y

Hudební skupina SHIRAH z Prahy se orientuje na tradiční písně židovského národa. Žánrově spadá pod dnes oblíbený výraz world music.

Skupinu pod názvem SHIRAH (hebr.: píseň) založil v roce 2004 kytarista a zpěvák Libor Moštěk, který se o židovskou hudbu zajímá už více jak deset let. Pod stejným názvem, ale v obnoveném složení po delší odmlce, vystupuje skupina od října 2009.

Y

Hudba je dar od Boha, který je zázračný a kouzelný. Jak praví Zohar, svatá kniha židovské mystiky: „V nebi jsou komnaty, které se dají otevřít jedině písní“.  Je třeba dodat, že ne ledajakou písní. Židovské duchovní písně však tuto schopnost mají. Nechceme však písněmi otvírat pouze nebeské komnaty, ale i lidská srdce. Chceme ukázat, že kromě zbožné melancholie dokáže být židovská hudba také veselá, taneční a vášnivá...

Y

Repertoár tvoří zejména tradiční písně v hebrejštině a sefardské písně v jazyce ladino a pocházejí z nejrůznějších částí židovské diaspory. Jsou to písně šabatové, svatební, sváteční i nejrůznější zhudebnění originálního liturgického textu, písně milostné nebo balady. Program bývá provázen mluveným slovem, seznamujícím posluchače s původem písní i s významem textu.

SHIRAH můžete slyšet na koncertech v synagogách, čajovnách, festivalech židovské kultury nebo world music a soukromých akcích.

 

Y

Obrazek